Вагітність на фоні цукрового діабету підвищує ймовірність невиношування та розвитку аномалій у малюка. Але якщо жінка з діагнозом «цукровий діабет» хоче народити дитину, ризики можна звести до мінімуму, головне, правильно підготуватися до знаменної події життя.

Спільні дослідження акушерів і ендокринологів довели, що цукровий діабет не є абсолютною перешкодою до народження здорової дитини, так як на здоров'ї малюка негативно позначається підвищений рівень цукру в крові, а не сама хвороба, так що для сприятливого перебігу вагітності необхідно просто підтримувати нормальний рівень глікемії. Крім того, є апарати для спостереження за плодом, які дозволяють відслідковувати будь-які зміни, тому вероятностьрождения практично здорової дитини у жінки з діабетом сьогодні не нижче, ніж у будь-якої іншої жінки без обмінних порушень.

Планування вагітності у жінок з цукровим діабетом є обов'язковою і необхідною умовою для народження здорової дитини. У зв'язку з цим необхідно дотримуватися деяких правил.

Меркулова Оксана, завідувач диабетологическим центром обласної клінічної лікарні ім. Н.Н Бурденко:

- Вагітність при цукровому діабеті повинна плануватися заздалегідь. Жінка, яка готується стати матір'ю, повинна чітко усвідомлювати, що, якщо раніше можна було обходитися дієтою і сахаропонижающими препаратами, то з настанням вагітності обов'язково доведеться приймати інсулін, незалежно від того, яким типом діабету вона страждає. Цукрознижуючі препарати приймати категорично забороняється! Вони можуть нашкодити майбутньому маляті. До зачаття потрібно підійти з добре компенсованим діабет. Якщо є супутні захворювання, необхідно ще до зачаття провести відповідне лікування.

При діабеті 1-го типу жінка повинна почати підготовку до вагітності за півроку, а ще краще-за рік до зачаття. Необхідно протягом цього часу досягти і тримати стійку компенсацію. Це потрібно для нормального перебігу вагітності, щоб уникнути різного роду ускладнень. Хороша компенсація до настання вагітності допоможе легше пережити коливання цукру під час самої вагітності, що дає можливість народити здорову дитину без ризику для свого здоров'я.

Нормогликемия при вагітності

Натщесерце - 3,5-5,5 ммоль/л

До їжі - 4,0-5,5 ммоль/л

Після їжі через 2 години - не більше 7,4 ммоль/л

Якщо на цукровий діабет хворіє мати малюка, то ймовірність передачі діабету у спадок становить близько 2 %, а якщо хвороба спостерігається у батька - 5%. Але, якщо хворіють і мати, і батько, то можливість передачі цієї хвороби досягає 25%.

Крім досягнення компенсації, перед вагітністю необхідно провести повне обстеження організму. В першу чергу, відвідайте офтальмолога, щоб перевірити стан очей, очного дна, виключити наявність ретинопатії або щоб підібрати правильне лікування, якщо ретинопатія вже є. Важливо також перевірити нирки у нефролога, так як на очі і на нирки при вагітності йде величезне навантаження. Не мале значення також має рівень артеріального тиску - при його підвищенні слід звернутися до лікаря для підбору гіпотензивної терапії.

У першому триместрі вагітності якомога раніше необхідно стати на облік в жіночу консультацію. Акушер-гінеколог, який буде вести вашу вагітність, разом з ендокринологом, до стандартного обстеження додасть спеціалізоване і на підставі отриманих даних лікарі оцінять можливість виношування вагітності.

9 місяців очікування

Отже, лікарі дали добро і ви готуєтеся стати мамою! Однак, попереду вас чекає безліч випробувань. Пам'ятайте, що в першу чергу, саме дитина страждає від надлишку або недоліку глюкози у матері. Підвищення рівня цукру у жінки неминуче приводить до надмірного надходження глюкози до плоду. Якщо це відбувається до восьмого тижня вагітності, підвищується ймовірність розвитку вроджених вад. Недолік глюкози, якщо він траплявся дуже часто, здатний викликати затримку внутрішньоутробного розвитку, а при різкому падінні цукру плід може загинути. Викидень можливий також при великому надлишку цукру в крові. Тому необхідний суворий контроль!

У другому триместрі вагітності лікаря акушера-гінеколога необхідно відвідувати раз на два тижні. В 16-18 тижнів обов'язково проходження УЗД, а в 22-24 тижні — планова госпіталізація, яка дуже важлива для корекції інсулінотерапії. Якщо в цей період рівень глюкози у матері вище норми, то це призводить до виникнення у плода надлишкових жирових відкладень. При частому підвищення рівня цукру виникає затримка дозрівання легень у плода. Ось чому важлива госпіталізація.

У третьому триместрі вагітності частота відвідувань жіночої консультації — 1 раз в тиждень. Планова госпіталізація буде у терміні 32-34 тижнів. Ультразвукове дослідження в стаціонарі — кожні 2 тижні, кардіотокографія — щотижня, актография (підрахунок кількості рухів плода протягом однієї години) двічі на день. В цей період вирішується питання про вибір терміну та методу розродження.

Однак слід пам'ятати, що іноді вагітність протікає не так, як нам хотілося б. І тоді необхідна термінова допомога.

Важливі складові

Під час вагітності дуже важливо стежити за своїм харчуванням. Воно повинне бути дробовим, бажано 6 разів на день – три основних прийому їжі (сніданок, обід і вечеря) і три перекусу (другий сніданок, полуденок і перед сном). В раціоні повинно бути більше фруктів і ягід, менше хліба, макаронних виробів, цукру, картоплі. Не забувайте про фізичному навантаженні, більше гуляйте на свіжому повітрі, бажано не менше півтора-двох годин на день.

Природні пологи або кесарів розтин?

При цукровому діабеті можливо запізніле дозрівання функціональної системи плода, тому величезне значення для здоров'я дитини має своєчасність пологів. Термін розродження у вагітних з цукровим діабетом визначають індивідуально, з урахуванням тяжкості перебігу хвороби, ступеня його компенсації, функціонального стану плода і наявності акушерських ускладнень.

Оптимальним способом розродження для матерів, хворих цукровим діабетом, вважають пологи через природні родові шляхи. Їх проводять під постійним контролем рівня глюкози в крові (кожну годину), ретельним знеболенням, контролем і корекцією артеріального тиску і адекватної инсулинотерапией.

Показаннями до планового кесаревого розтину, за винятком загальноприйнятих, додатково при цукровому діабеті є наступні: виражені або прогресуючі ускладнення діабету і вагітності; тазове передлежання плоду; наявність великого плоду; прогресуюча гіпоксія плода при відсутності умов для термінового розродження через природні родові шляхи і при терміні вагітності не менше 36 тижнів.

Після народження дитини у більшості мам рівень цукру крові приходить у норму, навіть якщо протягом вагітності вводився інсулін. Тільки у деяких жінок після пологів спостерігають зміни засвоєння цукру. Це покажуть аналізи. Потрібно пам'ятати, що захворювання на діабет під час вагітності все-таки підвищує ризик його розвитку в майбутньому. Але цього можна уникнути, якщо строго стежити за своєю вагою.

Здорові діти

Малюки у мам хворих на цукровий діабет адаптуються до умов внеутробного існування повільно, тому потребують інтенсивному спостереженні. Особливість ведення новонароджених — введення 10% глюкози в вену пуповини відразу після народження. Подальше введення глюкози проводять з розрахунку добової потреби в рідині в залежності від рівня глюкози в крові, який перевіряють через 2, 3, 6 годин після пологів, потім за показаннями.

І, незважаючи на те, що цукровий діабет вважається спадковим захворюванням, вродженого діабету не буває.

На развитие сахарного диабета у ребенка влияет то, как он питается. Лучшая защита  — грудное вскармливание. Исследования доказали, что у детей, находящихся на искусственном вскармливании диабет развивается чаще, чем у тех, кто вскармливался естественным образом.

В дальнейшем постарайтесь исключить сладости и газированные напитки из детского рациона до пяти лет. Следите, чтобы ребенок не прибавлял слишком много в весе в первые пять-семь лет жизни.

У маленьких дітей інстинкти здорового харчування ще не зіпсовані. Вони можуть самі регулювати кількість їжі. Не приправляйте їжу малюка цукром і сіллю — нехай навчиться відчувати натуральний смак здорової їжі. Харчування дитини повинно бути повноцінним і різноманітним.

Прищеплюйте дитині смак до активного життя. Цукровий діабет частіше розвивається у малорухливих людей. Необхідно, щоб спокійні заняття чергувалися зі спортивними вправами. Тому, як тільки буде можливо, запишіть дитину в спортивну секцію або в басейн.